Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ABD Başkanı Biden, İsrail Başbakanı Netanyahu’ya Sert Uyarıda Bulundu: “Sivillerin Zarar Görmemesi Gerekiyor”

ABD Başkanı Joe Biden,

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya uyarıda bulundu. İsrail, sivil ayırt etmeksizin Gazze Şeridi’nde on binlerce Filistinliyi katletti. Biden, Gazze’deki sivillere zarar verilmemesinin İsrail’in sorumluluğu olduğunu belirtti. ABD ve Can Haber’e göre, bu uyarı, koltuğu bırakması için Netanyahu üzerinde her geçen gün artan istifa baskısının ardından geldi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Biden ile Netanyahu telefonda görüşerek Gazze’deki son durumu ele aldı.

Biden, görüşmede, Gazze’deki operasyonların daha ziyade hedef gözetilerek düzenlenen operasyonlara kaydırılmasının bölgeye insani yardımların ulaştırılmasını kolaylaştıracağını vurguladı. Gazze’deki sivillerin zarar görmemesinin de İsrail’in sorumluluğu olduğunu hatırlattı. ABD merkezli Axios, “Biden, Netanyahu’ya İsrail’in Gazze’deki sivil kayıplarını en aza indirme sorumluluğunun olduğunu söyledi.” diye yazdı. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’na göre, 7 Ekim’den bu yana devam eden İsrail saldırılarında 24 bin 700’den fazla Filistinli öldürüldü. Biden, saldırıların ilk günlerinde İsrail’e giderek Netanyahu’ya açıktan destek veren liderler arasında yer alıyor.

Biden, ziyareti sırasında “İsrail olmasaydı, bir tane icat etmek zorunda kalırdık.” ifadesini kullanmıştı. ABD Başkanı Biden, Gazze’ye daha fazla gıda yardımı ulaştırılması konusunu da gündeme getirdi. İki devletli çözüm ile ancak kalıcı bir siyasi çözümün mümkün olacağını belirtti. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, bu konuya ilişkin şöyle dedi: “Filistin halkının Gazze’deki isteklerini ve yönetimini tartışmadan, savaş sonrası Gazze hakkında konuşamayız.” Tüm bu gelişmeler, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya Gazze’deki sivil kaybının en aza indirilmesi gerektiği yönünde yaptığı uyarının yankıları olarak değerlendiriliyor.