Dünya

ABD basınına göre CIA Direktörü Burns Hamas ve İsrail arasındaki ateşkes müzakerelerine katkı sağlayacak

ABD basını, CIA Direktörü Burns’ün Hamas ve İsrail arasında anlaşma sağlamaya yönelik çabalara katkı sağlayacağını belirtiyor. Aynı zamanda bu çabaların, en uzun süreli aranın verilmesini içereceği de öne sürülüyor. CIA,..

ABD basınına göre CIA Direktörü Burns Hamas ve İsrail arasındaki ateşkes müzakerelerine katkı sağlayacak

ABD basını, CIA Direktörü Burns’ün Hamas ve İsrail arasında anlaşma sağlamaya yönelik çabalara katkı sağlayacağını belirtiyor. Aynı zamanda bu çabaların, en uzun süreli aranın verilmesini içereceği de öne sürülüyor.

CIA, Hamas ile İsrail arasında görüşmelerin gerçekleştirildiğine dair bir iddia ortaya attı. ABD Başkanı Joe Biden’ın, CIA Direktörü William Burns’ü Hamas ile İsrail arasında ateşkese ve büyük çaplı esir takasına dair görüşmeler yapmaya göndereceği belirtiliyor.

The Washington Post’un konu hakkında bilgi sahibi olduğunu iddia eden ancak adını vermeyen yetkililere dayandırdığı haberde, CIA Direktörü Burns’ün, İsrailli ve Mısırlı mevkidaşları ile görüşmelere katılmak üzere Avrupa’ya gideceğini iddia etti. Habere göre görüşmelerde, 7 Ekim 2023’ten bu yana devam eden çatışmalara son verilmesi ve tüm esirlerin serbest bırakılması konuşulacak.

Çatışmalara ara verilmesi durumunda süresi belirtilmese de, İsrail’in tüm esirlerin serbest bırakılması karşılığında 60 günlük bir ateşkes önerisi sunabileceği de belirtiliyor. Beyaz Saray yetkilileri, Burns’ün seyahati hakkındaki sorulara yorum yapmaktan kaçınıyor ancak Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby ise görüşmelerin ciddiyetle yürütüldüğünü doğruluyor.

Öte yandan, İsrail basınında yer alan haberlere göre, Katar’ın Hamas’ın esir takasına ilişkin müzakereleri askıya aldığını İsrail’e ilettiği iddia ediliyor. Haberde, Hamas’ın, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki güçlerini çekmesini ve savaşı durdurmasını talep ettiği ifadelerine yer verilmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL