Dünya

AB Yemen’deki Misyonunu Başlatmak İçin Tarih Belirledi

Avrupa Birliği’nin Yemen’deki Husilere karşı mücadele için Kızıldeniz’de “Aspides” adlı bir misyon başlatma kararı aldığı duyuruldu. Misyonun başlangıç tarihi 19 Şubat olarak belirlendi. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası..

AB Yemen’deki Misyonunu Başlatmak İçin Tarih Belirledi

Avrupa Birliği’nin Yemen’deki Husilere karşı mücadele için Kızıldeniz’de “Aspides” adlı bir misyon başlatma kararı aldığı duyuruldu. Misyonun başlangıç tarihi 19 Şubat olarak belirlendi. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in yaptığı açıklamaya göre, misyonun amacı, ticari gemileri korumak ve saldırı eylemlerinde bulunmamak olacak. Misyona AB üye ülkelerin güçlü bir kararlılıkla katılmaları bekleniyor.

ABD ve İngiltere’nin, Husilere yönelik saldırılarını artırması sonrasında Avrupa ülkeleri de bölgede misyon başlatmak için harekete geçti. 19 Şubat’ta başlaması planlanan “Aspides” misyonunun süresiz bir müddet devam edeceği, hedeflerin sadece ticari gemileri korumak olduğu açıklandı. Bu misyon için AB üye ülkelerin güçlü bir kararlılık göstermeleri bekleniyor.

Misyon öncesi Kızıldeniz’de, özellikle Yemen açıklarında Husilerin İsrailli ticari gemilere saldırılarının artması, füzelerin atılması ve drone saldırıları, bölgede gerginliğin artmasına neden oldu. Bu durumun etkileriyle birlikte, uluslararası konteyner taşımacılığı fiyatlarında da artış yaşandı. Bu gelişmenin, Avrupa’da birçok otomotiv fabrikasının tedarik sorunları yüzünden üretimi durdurmasına neden olduğu iddia edildi.

Josep Borrell, AB savunma bakanlarıyla yapılan görüşmenin ardından yaptığı basın toplantısında, Aspides misyonunun sadece savunma amaçlı olduğunu ve herhangi bir saldırı eyleminde bulunmayacağını belirtti. Borrell, bakanlarla düzenlenen toplantı öncesi yaptığı açıklamada, AB misyonunun 17 Şubat’ta başlayabileceğini belirtmişti ancak misyonun başlama tarihinin 19 Şubat olarak güncellediğini duyurdu.

Husilerin saldırıları sonrasında, Kızıldeniz’deki olaylar, uluslararası konteyner taşımacılığı fiyatlarında artışa yol açtı. Avrupa Birliği’nin, bu bölgedeki gelişmeleri ele almak üzere bir misyon başlatmaya karar vermesiyle beraber, bu misyona AB üye ülkelerin güçlü bir kararlılıkla katılmaları bekleniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL