Karabük

3 Bin 783 Başvuruyla Türkiye’nin İlk Sosyal Bilimler Festivali Heyecanı!

Karabük Üniversitesi (KBÜ) tarafından düzenlenecek Türkiye’nin ilk ulusal ve uluslararası Sosyal Bilimler Festivali (SOSYALFEST) çerçevesinde gerçekleştirilen Sosyal Model Tasarım Yarışmalarına toplamda 3 bin 783 başvuru yapıldı. Bu yarışmalar, üniversite, lise..

3 Bin 783 Başvuruyla Türkiye’nin İlk Sosyal Bilimler Festivali Heyecanı!

Karabük Üniversitesi (KBÜ) tarafından düzenlenecek Türkiye’nin ilk ulusal ve uluslararası Sosyal Bilimler Festivali (SOSYALFEST) çerçevesinde gerçekleştirilen Sosyal Model Tasarım Yarışmalarına toplamda 3 bin 783 başvuru yapıldı. Bu yarışmalar, üniversite, lise ve ortaokul öğrencilerinin Türkiye Yüzyılı vizyonuna uygun olarak çözüm odaklı projeler geliştirmeleri için düzenlendi. Türkiye’nin sosyal bilimler alanındaki potansiyelini sergilemek için önemli bir platform olan yarışmalara, “Üniversite” kategorisinde 2 bin 857, “Lise” kategorisinde 668 ve “Ortaokul” kategorisinde 258 olmak üzere toplamda 3 bin 783 başvuru yapıldı.

Katılımcılar, “Üniversite” kategorisinde; Türkiye Yüzyılı Vizyonu Sosyal Model Tasarım Yarışması, Engelsiz Yaşam Sosyal Model Tasarım Yarışması, Şiddetin Azaltılması Sosyal Model Tasarım Yarışması, Ekolojik Yaşam Sosyal Model Tasarım Yarışması ve İktisadi Kalkınma Sosyal Model Tasarım Yarışması, “Lise” kategorisinde; Akademik Başarının Artırılması Sosyal Model Tasarım Yarışması, Sıfır Atık Sosyal Model Tasarım Yarışması, Yerel İktisadi Kalkınma Sosyal Model Tasarım Yarışması, Dinin Yaşanmasına Yönelik Sosyal Model Tasarım Yarışması, Kişisel Gelişim Sosyal Model Tasarım Yarışması, Aile İçi Dayanışma Sosyal Model Tasarım Yarışması, “Ortaokul” kategorisinde; Güzel Ahlak Sosyal Model Tasarım Yarışması, Zaman Yönetimi Sosyal Model Tasarım Yarışması, Yaz Tatili Sosyal Model Tasarım Yarışması ile Türkiye’nin ve dünyanın toplumsal sorunlarına ilişkin sosyal modeller tasarladı.

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, SOSYALFEST’e gösterilen yoğun ilgiye memnuniyetini belirtti. Rektör Kırışık, gençlerin sosyal sorunlara duyarlılık gösterip çözüm üretme yeteneklerinin sergilenmesinin önemine vurgu yaptı. Sosyal Model Tasarım Yarışmalarının, gençlerin sosyal bilimler alanındaki potansiyelini ortaya çıkararak topluma katkı sağlamasını hedeflediklerini ifade etti.

SOSYALFST ile gençleri sosyal model tasarım yarışmalarıyla buluşturarak Türkiye’nin ve dünyanın toplumsal sorunlarına çözüm üretmeye teşvik ettiklerine dikkati çeken Rektör Kırışık, yarışma sonucunda 14 farklı kategoride birinciye 25 bin TL, ikinciye 15 bin TL ve üçüncüye 10 bin TL ödül vereceklerini ve sürpriz hediyelerin de olacağını belirtti.

Jüri ön değerlendirmelerinin ardından, “Üniversite” kategorisinde her bir temadan 25 takım, “Lise” kategorisinde her bir temadan 10 takım ve “Ortaokul” kategorisinde her bir temadan 5 takım, 2-3 Mart 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek SOSYALFEST’te sunumlarını yaparak sosyal modellerini tanıtacaklar. SOSYALFEST, yenilikçi ve sorun çözme odaklı yaklaşımlar içeren Sosyal Model Tasarım Yarışmaları, çeşitli konularda gerçekleştirilen söyleşi ve etkinlikler gibi birçok faaliyete ev sahipliği yapacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL