Genel

15 üniversiteden araştırmacılar Kastamonu Üniversitesi’nde buluştu

Kastamonu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, “Ahşap Yapılar, Deprem ve Sürdürülebilirlik” projesi çerçevesinde 15 farklı üniversiteden araştırmacılar bir araya geldi. TÜBİTAK 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinlikleri Desteği çerçevesinde desteklenen ve …

15 üniversiteden araştırmacılar Kastamonu Üniversitesi’nde buluştu

Kastamonu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, “Ahşap Yapılar, Deprem ve Sürdürülebilirlik” projesi çerçevesinde 15 farklı üniversiteden araştırmacılar bir araya geldi.

TÜBİTAK 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinlikleri Desteği çerçevesinde desteklenen ve proje yürütücülüğünü Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahadır Çağrı Bayram’ın yaptığı “Ahşap Yapılar, Deprem ve Sürdürülebilirlik” başlıklı proje çerçevesinde düzenlenen, Kastamonu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Kastamonu Üniversitesi Teknokent binasında gerçekleştirilen etkinliğe 15 farklı üniversiteden farklı disiplinlerde lisansüstü çalışmalarını yürüten araştırmacılar katıldı. Etkinlik süresince Kastamonu Üniversitesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümünde öğrenim gören 3 lisans öğrencisi de yardımcı personel olarak görev aldı.

Türkiye’nin gerçeklerinden biri olan deprem ile ilgili bilimsel bir farkındalık oluşturmak ve depreme karşı alınabilecek tedbirler çerçevesinde ahşabın ve ahşap yapıların tercih edilebilirliğini rasyonel bir bakış açısıyla ortaya koymanın amaçlandığı etkinlikte “sürdürülebilirlik” yaklaşımını katılımcılara aktarıldı. Ahşabın ve ahşap yapıların sürdürülebilirlikte neden önemli olduğunun irdelenmesi, ekonomik, ekolojik ve sosyal nitelik bakımından ne gibi avantaj/katkılar sağlayabileceğinin gösterilmesi ve ahşap yapıların nasıl daha sürdürülebilir kılınabileceğinin ortaya konulması da projenin hedefleri arasında yer aldı.

Proje faaliyetlerinin sonunda katılımcılar ilgili eğitimden son derece memnun kaldıklarını, ahşap konusunda multidisipliner bir bakış açısı ile pek çok şey öğrendiklerini, deprem, ahşap ve sürdürülebilirlik konularının bir arada değerlendirilmesi gerektiğini ve gelecekte ahşap yapı inşasına bu perspektifle yaklaşılması gerektiğini öğrendiklerini belirtti.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, projenin başarısından dolayı akademisyenleri tebrik ederek, destekleri için Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile YÖK üyelerine ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a da teşekkür etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL